Link către FacebookLink către InstagramConectați-vă la TwitterLink către Youtube

Ungaria are nevoie de o nouă rețetă pentru a condimenta viața populației sale - un ingredient este venitul de bază necondiționat

Interviu
Iulie 9, 2021

Ungaria este o țară cu unul dintre cele mai grave sisteme de asigurări sociale din UE. Sistemul de sănătate a fost înfometat de măsuri de austeritate, pensiile și ajutoarele pentru șomaj au fost reduse dramatic după criza financiară din 2008. Zece ani mai târziu, țara a făcut saltul final în naționalism prin alegeri Victor Orban, șef al naționalistului FIDEZ partid, ca prim-ministru. De atunci, libertatea presei a fost pusă în pericol, iar accentul major al guvernului maghiar a fost pus pe eliminarea crizei refugiaților prin închiderea frontierelor și criminalizarea opoziției. În ultimul timp, liderii opoziției au fost acuzați că mai degrabă lăsau oamenii să moară de Covid-19 decât să vaccineze populația, pentru că ar putea da vina pe guvernul administrării greșite înainte de alegerile din primăvara anului 2022.

Cum poate prospera ideea unui venit de bază necondiționat într-un astfel de climat? Ce instrumente pot fi utilizate de avocații UBI pentru a informa populația în aceste condiții? Să aruncăm o privire în această țară agitată social și politic. Am discutat cu Zita Stockwell, unul dintre coordonatorii naționali ai ECI pentru UBI din Ungaria.

Zita, cum este situatia in ceea ce priveste prestatiile sociale in tara ta? De ce ar avea țara dumneavoastră nevoie de UBI?

Zita: Se face foarte puțin pentru a sprijini oamenii social din Ungaria. Impozitul pe venit este de 16% pentru toți lucrătorii, ceea ce îl face mai benefic pentru cei mai bine și mai greu pentru cei săraci. Un membru al guvernului, János Lázár, chiar a spus: „Toată lumea valorează cât are!”

Prestațiile pentru copii nu au fost majorate de peste 10 ani; pensiile sunt inadecvate. Lucrătorii independenți, întreprinderile mici, restaurantele, toate serviciile nu primesc niciun fel de ajutor în timpul Covid sau altfel. Reducerile de impozite sunt doar pentru cei care sunt la locul de muncă. Mulți și-au pierdut mijloacele de trai datorită blocajelor și chiar se luptă să supraviețuiască.

Majoritatea acestui ajutor limitat este inutil, deoarece proprietarii au economii foarte mici sau deloc economii.

De exemplu, pensia minimă în Ungaria este de 80 EUR. Nimeni nu poate supraviețui cu asta! În plus, trebuie să plătim pentru toate medicamentele, deci ce mai rămâne atunci pentru adăpostire sau mâncare?

Rata șomajului este ridicată, iar indemnizațiile de șomaj sunt asigurate numai timp de 3 luni. După aceasta, oamenii sunt forțați să lucreze în public, care este un tip de „muncă sclavă” atât pentru gulerul alb, cât și pentru gulerele albastre. În schimb, primesc venituri care, în majoritatea cazurilor, sunt doar „bani de buzunar”! Dar oamenii își iau aceste locuri de muncă pentru că altfel își pierd asigurările de pensie și vor fi mai rău la bătrânețe.

Cu siguranță avem nevoie de UBI, deoarece suntem pe locul doi în partea de jos a listei în UE în ceea ce privește prestațiile sociale. Este o societate bazată pe muncă aici, în Ungaria, care nu are grijă social.

Cum se simt oamenii din țara dvs. cu privire la ideea unui venit de bază necondiționat? Există cunoștințe largi cu privire la UBI în rândul populației?

Zita: Cercetările arată că în Ungaria peste 70% dintre oameni știu despre UBI, dar cu atitudinea guvernului împotriva acestuia, sprijinul pentru acesta este în scădere. Nu este susținut în general, deoarece există multe idei mixte despre modul în care ar funcționa, de unde ar proveni finanțele etc.

Mass-media face, de asemenea, propagandă negativă pentru UBI spunând că va spori băuturile, problemele legate de droguri și va încuraja lenea. Prin urmare, mulți oameni adoptă această opinie și nu se gândesc la beneficiile pe care le-ar aduce.

Partidele politice susțin UBI? Dacă da, care dintre ele și care este motivația lor? (liberal / stânga)

Zita: DIALOG PENTRU UNGARIE (Párbeszéd Magyarországért) un partid verde de stânga este până acum singurul partid care a pus UBI în programul lor politic. Ei susțin ideea acum de aproximativ 8 ani.

Asociația noastră, Prima Asociație Maghiară a Venitului de Bază, lucrează cu ei la evenimente, conferințe și discuții. Aceștia susțin și campania noastră ECI-UBI. Maiorul nostru de la Budapesta Gergely Karácsony este, de asemenea, membru al partidului lor.

Cum sunteți implicat în proiecte și activități de promovare a UBI?

Zita: Am crezut în ideea UBI de la înființarea Asociației noastre în 2011. Ne-ar plăcea să fie realizată ACUM și suntem incapabili să înțelegem de ce oamenii nu sunt conștienți de faptul că este esențial pentru toată lumea ca o nevoie umană de bază!

Sănătatea, securitatea și oamenii mai muncitori fericiți ar putea fi realizate într-o perioadă scurtă de timp.

Aveți o propoziție de bază care să vă explice motivația sau convingerea?

„IERI am sperat, AZI ne gândim la asta, MÂINE nu ne-am putea imagina să trăim fără ea! - Acesta este VENITUL DE BAZĂ NECONDIȚIONAT!”

„Continuă să vorbești, să mergi mai departe! „

Acestea sunt cele două motte foarte importante ale asociației noastre.

Ați dori să menționați orice subiect suplimentar referitor la UBI și țara dumneavoastră:

Zita: Ne-ar plăcea să ne schimbăm guvernul, aceasta este cea mai dragă dorință a noastră!

Mulțumesc, Zita, pentru acest interviu. Vă apreciem foarte mult munca pentru UBI și vă dorim multă energie!

Iată câteva fapte despre Zita însăși:
Nume: Zita Stockwell
Ea locuiește în: Budapesta
Vârsta: 75
Statutul familiei: divorțat
Profesie: ghid de călătorie

Care este singurul lucru despre care nu ai spune vreodată nimănui? ????
Am privilegiul că am avut ocazia să trec de la terapia de înfrumusețare la călătorie datorită unui loc de muncă de traducere în 1988 la Royal Opera House, Covent Garden și am lucrat pentru aceeași companie de turism de atunci. A vedea lumea și a fi plătit pentru aceasta a fost o încântare. Să sperăm că virusul mă va lăsa să lucrez din nou, în curând.

Dacă sunteți încă convins, susțineți tombola noastră UBI4ALL și semnătura avocatului maghiar UBI-avocat semnând ECI!

Membrii primei asociații UBI maghiare la Parlamentul din Budapesta.
De la dreapta la stânga: Gyöngyi Szentpéteri (președintele primei asociații maghiare necondiționate de venit fundamental), János Horváth (acum decedat), Gergely Joó (cel mai tânăr membru al nostru), Éva Dobos (trezorier), Zita Stockwell (vicepreședinte), Ursula Pflieger (vicepreședintă) Președinte), Évamária Langer Dombrády (secretar și linie de salvare internațională)

Articol de Roswitha Minardi

Foto: blizniak pe Pixabay

Alte articole